نورپردازی

رنگ یک شی در اثر نورپردازی و رنگ های زمینه و اطراف نمایان می شوند. این عوامل از اهمیت بسیاری برخوردار هستند پس طراح داخلی  باید با دقت تعامل رنگ عناصر در فضای داخلی و نیز نحوه نمایش رنگ ها توسط نور تابیده شده بر آنها را بررسی کند. نور یک فام خاص به غیر از سفید، کمتر برای روشنایی عمومی استفاده می شود.

ما نور سفید را در همه ی منابع امتحان کرده ایم و به این نتیجه رسیده ایم که نور سفید به لحاظ طیفی متعادل نیست. لامپ های التهابی نور گرم را پخش می کنند. درصورتی که لامپ های فلوئورسنت نور سرد از خود منتشر می کنند. نور روز هم می تواند براساس زمان روز و جهت تابش آن گرم یا سرد باشد. رنگی که از سطح بزرگی بازتاب میشود باعث تغییراتی درنور فضای داخلی می گردد.

نور گرم باعث تقویت شدن رنگ های گرم شده و فام های سرد را خنثی می کند  این در حالی است که نور سرد سبب برجسته شدن رنگ های سرد شده و فام های گرم را ضعیف می کند. اگر نوری با فام رنگی خاصی همراه شود، آن نور بر شدت رنگ های مشابه خود افزوده و باعث خنثی شدن رنگ های فام مکمل می شود. ارزش یک رنگ با میزان نور محیط تغییر می کند.

حتما بخوانید:  انواع سبک های دکوراسیون داخلی

هر چه میزان روشنایی کم تر میشود ارزش رنگ  تیره تر شده و باعث خنثی شدن آن فام می شود، در حالی که افزایش سطح نورپردازی باعث روشن شدن ارزش رنگ و بالا بردن شدت آن میشود. همچنین سطوح بالای روشنایی باعث کم شدن درجه اشباع و تحلیل رفتن آن می شود.  استفاده از نوسان نور طبیعی در یک فضای داخلی می تواند سبب تغییر رنگ ها با روشی دقیق شوند. رنگ ها بر اساس زاویه دید ناظر متفاوت  نظر می رسند. از این رو، بهتر است رنگ ها را در زیر نور روز و شب هنگام در محیطی که استفاده می شوند آزمایش کرد.

شرایط بر نمایش رنگ ها در فضای داخلی اثر می گذارد.

نورپردازی ذر دکوراسیون داخلی

نور ضعیف نور متوسط نور قوی
کنتراست هم زمان دو رنگدانه رنگی مکمل سبب تشکیل فامی خنثی یا خاکستری می شود. قرار دادن آنها در کنار یکدیگر نیز تضاد به وجود می اورد. در پدیده ای به نام کنتراست هم زمان چشم تمایل به مشاهده یک فام مکمل رنگی و تصور آن به عنوان پس دید روی رنگ های اطراف دارد. از این رو، دو رنگ مکملی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، تمایل به شدت بخشیدن به میزان اشباع و درخشندگی یکدیگر بدون تغییر ظاهری در فام دارند. هنگامی که دو رنگ مکمل یکدیگر نباشند، هر یک سعی در جایگزین کردن آن با مکمل خود و هدایت آن به سوی فام مورد نظر دارد. نتیجه این عمل با دورتر شدن دو رنگ مذکور در فام همراه است. درک کنتراست هم زمان در فام هنگامی که دو رنگ در ارزش تقریباً برابری هستند، بسیار آسان است. چنانچه یک رنگ روشن تر و یا تیره تر از رنگ دیگر باشد، اثرات کنتراست هم زمان بسیار برجسته می شود.

حتما بخوانید:  ایده هایی برای ویترین مغازه به منظورجذب مشتری

 

درباره فرنوش شجاعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *