سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم)

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم): یکی از روش‌ های همگام بودن با طبیعت در دکوراسیون داخلی، انتخاب و کاربرد سبک روستایی(روستیک) است. در این سبک، ‌سادگی و خلوص همراه‌ آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. پیش از انتشار مقاله سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم)، قسمت اول این مقاله تحت عنوان سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت اول) منتشر شد که در حال حاضر با قسمت دوم از این مقاله با درسا البرز همراه باشید.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم)

برای ایجاد تنوع نیز می‌توان از سبز خزه‌ای(سبز تیره یا مایل به آبی) و قرمزهای سرد (مانند شاتوتی، آلبالویی) یا قرمزهای گرم(مانند خرمالویی یا قرمز- قهوه‌ای) استفاده کرد. فیروزه‌ ای نیز رنگ مناسب و ایرانی زیبایی است که کار را کامل می‌کند. سطوح بافت‌ دار و ناصاف دیوار از دیگر شاخصه‌ های این سبک است. می‌توان با ایجاد بافتی ملایم از روش پتینه روی دیوار استفاده کرد. در این صورت دیوار دارای سایه روشن‌ هایی می‌ شود که فضا را از حالت یکنواختی بیرون می‌آورد. رنگ‌ های بر پایه آب فراموش نشود. کاربرد چوب روی دیوارها چه به صورت کامل تمام دیوار را بپوشاند و چه به صورت قفسه‌ های بزرگ چوبی به‌خصوص بدون وجود درهای شیشه‌ ای روی آنها و با سبکی ساده و سرراست و بدون پیرایه نیز فضای روستایی طبیعت‌ گرایانه خلق می‌کند. چه در کف و چه در دیوار یا وسایل، از روغن‌های طبیعی تقویت‌کننده چوب که عمر آن را طولانی می‌کند به جای روغن جلا(وارنیش) استفاده می‌ شود.یکی دیگر از نمونه ایرانی با دکوراسیون مغازه روستیک، دکوراسیون داخلی کافه مهتاب، فضایی دنج و دلنشین با حال و هوای روستایی است.

در سال‌های اخیر سبکی وارد دکوراسیون داخلی شده است تحت عنوان «ریترو» (Retro). این سبک نوعی نوستالژی گذشته یعنی دهه‌ های اولیه تا حدود اواخر دهه‌ های قرن بیستم و دوران معاصر بعد از سال ۲۰۰۰ یعنی قرن ۲۱ را به همراه دارد. دوستداران این سبک، جزئیاتی از دکوراسیون داخلی دهه‌ های انتخابی قرن بیستم را به عنوان عناصری از سبک چیدمان در دکوراسیون مغازه خود قرار می‌ دهند که از آن سال‌ها باقی مانده باشند؛ مثلا یک صندلی لهستانی، یک مبل پارچه‌ای بزرگ از سبک آمریکایی دهه‌ های گذشته یا یک کمد قدیمی دانمارکی ساخته شده از چوب صندل یا حتی تکه‌ های سالم مانده چرم یا پارچه از دهه‌ های ۳۰ میلادی که در کنار اسباب و لوازم امروزی ساخته از مواد طبیعی قرار می‌گیرند. کاربرد رنگ‌ های محبوب دوران‌ گذشته – دوران پدربزرگ‌ ها و مادربزرگ‌ ها – هنگامی که هنوز جوانانی سرزنده و پرتلاش بوده‌اند نیز از دیگر راه‌ های آوردن گذشته دوست‌ داشتنی به جهان امروز و اکنون است؛ حتی نوع انتخاب عوامل دکوری مربوط به دهه‌ های نیمه اول تا ۶۰ و ۷۰ میلادی قرن گذشته می‌تواند به این سبک ختم شود. انتخاب عوامل و عناصری که دارای خطوط واضح  عمودی- افقی و صاف و مستقیم باشند، با رنگ‌ های خنثی(بژ، کرم، قهوه‌ای‌ها، خاکستری‌ها و. . .) و مواد طبیعی و رنگ‌ های طبیعی آنها، شیوه چیدمان جنبش هنر مدرن را به‌ خصوص هنر مدرن اسکاندنیاوی را به فضا می‌آورد.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم)

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت دوم)

نباید فراموش کرد محصولات صنعتی و مواد مصنوعی که در این دهه‌ ها بسیار مورد علاقه هنرمندان بود، در این سبک جایی ندارد، بلکه برعکس، تاکید بر اصل و طبیعی بودن مواد به کار رفته در عناصر و عوامل تزیینی و کاربردی است. وجه دیگر این سبک سادگی در تزیینات و عناصر و اشیای به کار رفته است. اغلب خطوط مستقیم یا اسباب و اشیایی که خطوط محیطی آنها واضح است ارجحیت دارند. سطوح ساده نیز بسیار مهمند؛ مثلا دیوارها یا سفید رنگ شده‌اند یا از رنگ‌ های خنثی روشن شده بهره برده‌ اند. برای پوشاندن کف گاه طراحی آن نیز ساده و یکدست با رنگی برگرفته از طبیعت انتخاب می‌ شود، بهترین گزینه گبه یا فرش‌ هایی با نقوش ساده شده و هندسی است؛ به‌ خصوص اگر رنگ‌ های ملایمی داشته باشند.

حتما بخوانید:  چوب در دکوراسیون داخلی

سبک روستیک شاهدی بر این مدعا است که همه چیز دوباره تکرار می شود. نیاکان ما شاید هرگز تصور نمی کردند آنچه را که آنها برای ساخت و ساز خانه و محل زندگی شان و رفع نیاز هایشان استفاده می کنند، روزی تبدیل به مد روز و یکی از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی شود. سبک روستیک با ریشه های بی تکلفش، اشکال و بافت های ارگانیکش و گرما و صمیمیت طبیعی اش به همان اندازه که در خارج از شهرهای بزرگ پرطرفدار است، در داخل آن ها نیز نفوذ کرده و جایگاه ویژه ای دارد. فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک حسی از ارتباط با گذشته دارند که به سختی می توان در برابر آن تاب آورد. آنها فضاهایی صادقانه و بی تکلف، طبیعی و یادآور گذشته ی ساده ی ما هستند. در جهانی که همه چیز مجازی است، سبک روستیک آشکارا و شجاعانه واقعی است. اگر مشتاقید درباره ی سبک روستیک بیشتر بدانید با ما همراه باشید تا ۸ ویژگی برجسته ی این سبک را با هم مرور کنیم…

تیرهایی با برش های ناهموار در طراحی دکوراسیون داخلی روستیک

وقتی به واژه ی “روستیک” می اندیشیم، اولین عنصری که به ذهن بسیاری از ما می آید، این نوع تیرها هستند. تیرهایی با برش های ناهموار نه تنها یک فضا را از نظر معماری تعریف می کنند، بلکه آن را فورا در حوزه ی روستیک جای می دهند، مخصوصا اگر تیرها ناهموار و بدون پرداخت باشند. از تیرها برای قاب کردن سقف ها، شکل دادن درگاه ها، احاطه کردن شومینه ها و پنجره ها یا حتی خط انداختن در دیوار ها استفاده کنید. شما هم چنین می توانید از کنده های گرد درختان نیز استفاده کنید و به منزل تان جذابیت ببخشید. تیرهای ناهموار در مقابل دیوارهای سفید صیقلی و هموار، یک کنتراست جالب ایجاد می کنند یا استفاده از آن ها در کنار یک سطح بافت دار اما هموار، ایده ی جذابی است.

اشکال و فرم های ارگانیک در سبک دکوراسیون روستیک

قطعاتی که تولید انبوه می شوند و بیش از حد متناسب اند، از حس روستیک یک فضا می کاهند. به جای آن ها از مبلمان و اشیایی با مقاطع خشن و ناهموار مانند سبدها، ظرف نان و سینکی که در این تصویر نشان داده شده استفاده کنید. اگر با کلبه دربند سر خانواده شقاقی آشنا باشید، می بینید که آن ها به خوبی عناصر روستیک را در دکوراسیون داخلی خانه ی خود جای داده اند. خوب است که سطوح براق و صیقلی هم داشته باشید تا فضا را متعادل سازند. کابینت ها و شلف های ساده این فضا را جذاب کرده اند اما در عین حال عناصر روستیک را نیز در خود جای داده اند.

تیرهایی با برش های ناهموار در طراحی دکوراسیون داخلی روستیک

تیرهایی با برش های ناهموار در طراحی دکوراسیون داخلی روستیک

مصالح هواخورده و قدیمی در سبک دکوراسیون روستیک

سبک روستیک بدون زنگار معنایی ندارد. اتاق های شما نباید حس تازگی و نو بودن را القا کنند، در عوض سطوح باید اندکی سالخورده باشند یا اینکه حداقل این حالت را به خوبی تقلید کنند. چوب ترمیم شده، مانند چیزی که در این سرویس بهداشتی می بینید؛ فلزهای چکش خورده، تحت فشار و کدر شده؛ و شیشه ی موج دار مشخصا به صورت لایه لایه با یکدیگر ترکیب شده اند. درست برعکس این قضیه، اندکی درخشش در دل این همه بافت، می تواند جذاب باشد. سینک شیشه ای نشان داده شده در این تصویر، بدون کاستن از زیبایی چوب دیوار ها و پایه ی روشویی، یک درخشش چشم گیر به فضا داده است.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

عناصر الهام گرفته از طویله در فضای روستیک

درب های کشویی طویله، درب های هلندی و جزییات دیگر در ساختمان های بیرونی خانه های قدیمی، با سبک روستیک تناسب زیادی دارند. وقتی از چنین درب هایی در دکوراسیون داخلی منزل تان استفاده می کنید، می توانید با رنگ کردن شان به رنگی متضاد با دیوار ها، آن ها را شاخص و برجسته نشان دهید.

رنگ های گرم خاکی در فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک

پالت رنگی روستیک از تناژ های براق و رنگ های تند عاری است و در عوض شامل رنگ های متنوع و لطیف از دنیای طبیعی است. منظور از رنگ های طبیعی، رنگ پوست درختان، سنگ و خاک است. ارغوانی و سبز لیمویی ممکن است جزئی از پالت رنگی طبیعت باشند، اما این به آن معنا نیست که گزینه های خوبی برای یک خانه ی روستیک هستند. نگران نباشید که انتخاب شما فقط به رنگ قهوه ای محدود شود. شما می توانید رنگ های روشن تری نیز در این سبک استفاده کنید. این رنگ ها به خوبی با فضای روستیک شما هماهنگ می شوند و در عین حال آشنا و سنتی به نظر می رسند. مثلا آبی جین، قرمز کوکاکولا، زرد طلایی و فیروزه ای کم رنگ می توانند جزء این دسته باشند که حتی در دکوراسیون مغازه می تواند مفید واقع شود.

رنگ های گرم خاکی در فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک

رنگ های گرم خاکی در فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک

اشیای تغییر کاربری داده شده در سبک روستیک

سبک روستیک تا حد زیادی درباره ی استفاده از چیزهایی است که دارید – درست مانند گذشته، سطل های قدیمی به عنوان سینک، سبدهای سیمی به عنوان تجهیزات روشنایی، جعبه های چوبی به عنوان راه پله. فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک در بعضی چیزها با سبک صنعتی مشترک اند. جرأت به خرج دهید و با نورپردازی نامتعارف، آثار هنری و لوازم دکوری بر بعضی نقاط تأکید کنید. ضمنا می توانید از هنرهای بومی که خودکفا و دارای جذابیت وطنی هستند، در فضای روستیک خود بهره ببرید.

پارچه های بافتنی در فضاهای دکوراسیون داخلی روستیک

منسوجات ظریف مانند ابریشم و توری، جای زیادی در فضاهای روستیک ندارند. پارچه های درشت بافت پرکار، تناسب بیشتری با این فضاها دارند: کرباس، کتان، پنبه، پشم. الگوهای مرسوم که همچنان قوی و کارآمد هستند، به خوبی می توانند با چنین دکوراسیونی ست شوند. لحاف ها یک بخش رایج در سبک روستیک هستند که می توانید آنها را با وصله دوزی های راه راه یا چهل تکه هایی در اندازه های مختلف به روز کنید.

ارتباط با فضاهای بیرونی در سبک روستیک

به دلیل رنگ های طبیعی استفاده شده در فضاهای روستیک، آن ها اغلب گویی ادامه ی فضاهای بیرونی هستند. بین فضاهای داخلی و خارجی تشابه ایجاد کنید – برای مثال تابی که در اینجا نشان داده شده با کنده های نامتقارنش، نشان دهنده ی حس و حال روستیک این فضا است. ایوان های سرپوشیده نیز مرز درون و بیرون را کم رنگ می کنند. فضای سبز را فراموش نکنید. یک باغ آراسته ی تمیز با این سبک هماهنگ نیست. اجازه دهید گیاهان پرپشت و شل بمانند و به طور خودرو رشد کنند و گسترش یابند.

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *