سبک روستیک در دکوراسیون داخلی(قسمت اول): یکی از روش‌ های همگام بودن با طبیعت در دکوراسیون داخلی، انتخاب و کاربرد سبک روستایی(روستیک) است. در این سبک، ‌سادگی و خلوص همراه‌ آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. استفاده از مواد، مصالح و متریال‌های برگرفته از طبیعت، فضایی صمیمی‌تر و همراه با راحتی بیشتری می‌آفریند. در سبک “طبیعت‌ گرایی روستایی” وجوه کلیدی از قبیل منسوجات با بافتی قابل لمس و مواد و مصالحی قوی، هم به لحاظ ظاهر و هم کیفیت ساختاری آن مانند آجر یا چوب‌های طبیعی و توپر و بالاتر از همه اینها، اشتیاق به بازتاب فضای طبیعی خارج از خانه به درون آن با کاربرد مقلدانه رنگ‌های آرامش‌ بخش و الگوهای نقشینه موجود در ذات و ماهیت طبیعت به کار می‌ رود. در ادامه با ما همراه باشید تا با جزییات سبک روستیک در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون مغازه بیشتر آشنا شویم…

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

پیش از این در مقاله کابینت هر خانه، قلب تپنده آن خانه در مورد سبک روستیک در دنیا صحبت کرده بودیم. کاشی‌ های سفالین، قفسه‌ ها و میزهای ساخته شده از جنس چوب واقعی در آشپزخانه یا وجود لوازم تزیینی کاربردی ساخته شده از بافته‌ های حصیری، میز و صندلی‌ هایی ساخته شده از چنین مواردی از مثال‌ های کاربردی این سبک است. همچنین وجود فرش‌ های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش‌ های کرکی یا پشمی، گبه یا گلیم نیز مصداق افزودن رنگ‌ های زیبایی است به این ترکیب طبیعت‌ گرایانه با سبک روستایی. در این سبک انواع سنگ‌ های طبیعی نیز می‌ تواند به عنوان عنصری ساختاری- تزیینی روی دیوار یا کف به کار رود. همین‌ طور سنگ‌ های طبیعی هم با خود رنگ‌ های زیبا و آرامش‌ بخشی به محیط می‌ آورند.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

عوامل جذابیت سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

حداقل‌ های ضروری در این سبک دیده می‌ شود که جذابیت خود را مدیون این عوامل اساسی است؛ کف‌ های ساخته شده از انواع سنگ‌ های کمتر صیقلی مانند «سنگ لوح» یا «تراورتن»، چوب‌ های قدیمی به عنوان تیرهای چوبی معمارانه در فضای داخلی به صورت قفسه یا بخشی از دیوارپوش فضا یا وسایل ساخته شده از آن. همچنین وجود کف‌ هایی که با چوب‌ هایی به شکل الوار فرش شده‌ اند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم از طبیعت‌ گرایی روستایی است. وسایلی از قبیل صندلی‌ های قدیمی چوبی که دستی بر  آنها کشیده شده باشد و روکشی از پارچه‌ های شطرنجی یا چهارخانه برای آنها در نظر گرفته شود، یکی از راه‌ های رسیدن به سبک روستیک در دکوراسیون داخلی در خانه است.

حتما بخوانید:  پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

انتخاب اثاثیه متناسب با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک، شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می‌ دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد. توجه داشته باشید این‌ گونه وسایل هرگز درخشان و جلاخورده نیستند، بلکه رویه‌ طبیعی ماده سازنده آنها و ماتی خاصی که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب‌ها، چرم یا سنگ یا پارچه‌ ها و منسوجاتی فاقد درخشش و جلا؛ البته این امر به این معنا نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد؛ برعکس می‌توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق‌ های مختلف به وجود آورد؛ فقط باید توجه داشت که همواره “طبیعت” به عنوان الگوی اصلی مورد نظر باشد.

یکی از عوامل تزیینی در این سبک، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوارهاست که ما پیش از این شما را با جلوه گری هنر پتینه در دکوراسیون داخلی خانه آشنا کرده ایم. عامل دیگر، وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب‌ ها و لیوان‌ های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده. همچنین اشیای قدیمی که از مادربزرگ‌ های خانواده باقی مانده‌اند، عنصر تزیینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر‌حال، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی به حفظ طبیعت است.

حتما بخوانید:  روف گاردن در دکوراسیون داخلی و ساختمان

عوامل تزئینی سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

پارچه‌ های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه و. . . از عناصر مهم دکوراسیون مغازه و دکوراسیون داخلی روستیک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می‌ رود. در این سبک نقوش پارچه‌ ها شامل انواع راه‌ راه، چهارخانه و شطرنجی‌‌ ها و نقوشی از گیاهان و گل‌ هاست. پرده‌ها نیز اگر ساده و بی‌نقش نباشند، از همین انواع خواهند بود و اندازه تمام‌قدی دارند که تا روی زمین می‌ رسد و از چوب‌ پرده‌ های چوبی آویزان می‌ شوند. پارچه‌ های پرده هم از جنس‌‌ هایی از قبیل کتان‌ های ضخیم یا پنبه‌ ای و به هرحال از نوع پارچه‌ های طبیعی هستند.

پارچه‌ های قدیمی یا دوختن قسمت‌ های سالم پارچه‌ های قدیمی به یکدیگر، یک روش جالب و سرگرم‌ کننده برای به وجود آوردن رومیزی‌ هایی است که در عین اصالت، زیبایی خیره‌ کننده‌ای دارند و از هنر و سلیقه صاحب خانه حکایت می‌کنند. کوسن‌ های زیبایی نیز می‌توان از تکه‌ پارچه‌ های قدیمی دوخت(باتوجه به هماهنگی یا تضاد با نقش و رنگ پارچه‌ های رومبلی و صندلی‌ها). پارچه‌ هایی با بافت‌ های درشت مانند جاجیم یا پارچه‌های گونی‌ بافت که روی آنها نقاشی یا گل‌ دوزی شده باشد نیز انتخاب خوبی است. از کامواهای رنگی یا نخ‌ های گلدوزی یا روبان‌ های رنگی و متفاوت که بتوان از میان بافت درشت آنها را رد کرد نیز می‌توان به پارچه‌ هایی خاص و زیبا رسید که به فضای منحصر به‌ فرد شما هویت جذاب و ابتکاری می‌ بخشد. رنگ‌ ها در این سبک، عموما خاموشند و آرام و از طبیعت الهام می‌ گیرند. مثل ترکیب رنگ‌ های کرم و رنگ‌ های روشن آن(ترکیب با سفید)، انواع زردهای ترکیب شده با سفید و خاکستری یا انواع رنگ‌ های خاکی مانند آجری، قهوه‌ای‌ها، زیتونی‌ها و. . . در کنار رنگ‌های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری‌های تیره.

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *