تقارن در دکوراسیون داخلی:طراحی داخلی کلاسیک مبتنی بر نظم، تعادل و هماهنگی کامل است معمولا در دکوراسیون داخلی از نقاط کانونی بزرگ استفاده می کنند، یک راه پله ی چشم گیر یا یک شومینه ی بزرگ نمونه های خوبی برای نقاط کانونی هستند، ایجاد تقارن در دکوراسیون مغازه و منازل و همچنین در طراحی دکوراسیون کلاسیک و طراحی دکوراسیون مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اگر به یک طراحی مبتنی بر تقارن توجه کنید اگر یک محیط را از وسط نصف کنید متوجه می شوید یک طرف اتاق کاملا انعکاس طرف دیگر است.

تقارن در دکوراسیون داخلی

از نکاتی که در انواع سبک های دکوراسیون داخلی به چشم می خورد تقارن و ایجاد تعادل در فضا است؛ طراحی متقارن روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر می گذارد، همه ی ما به سمت تصاویر متعادل جذب می شویم، و جذابیتی بیشتری نسبت تصاویر نامتعادل و بی نظم برای تماشاگر ایجاد می کند. حتی اگر به جسم خود در آیینه نگاه کنید متوجه می شوید نیمه سمت راست متقارن نیمه ی سمت چپ شماست و این در تمام مخلوقات عالم هستی حتی خمیدگی صدف های دریایی، تشکیل ابرها به چشم می خورد، تعادل با تمامی اشکال همخوانی دارد، تقارن به معنی ایجاد یک خط مستقیم از بالا تا پایین گفته نمی شود بلکه طراحان داخلی برای ایجاد یک تعادل در محیط به چندین روش فکر می کنند.

 

تقارن در دکوراسیون داخلی

تقارن جزئی از معماری ست که در تمام حجم‌های خارجی و فضاهای داخلی به طور مشخص و قابل توجه وجود دارد و به چشم می خورد، در واقع آنچه یک فضا را به هماهنگی، تناسب و زیبایی می‌رساند، تقارن موجود  و استفاده از آن در فضاست. انواع مختلفی از تقارن حتی در ریاضی و فیزیک وجود دارد از جمله: محوری، مرکزی، تکراری و تعویضی و همچنین برای تزیینات دوبعدی ۱۷ نوع تقارن وجود دارد اما آنچه در معماری بیشتر استفاده می شود و به چشم می خورد تقارن متقابل و تکراری است.

حتما بخوانید:  نکاتی درباره طراحی دکوراسیون داخلی مغازه

تقارن متقابل ( محوری )

تقارن متقابل و یا محوری به تقارنی گفته می شود که حول یک محور ایجاد شود و با دوران ۱۸۰ درجه حول محور عمودی یا افقی ایجاد می شود و به این صورت اجسام مشابه فاصله یکسانی نسبت به محور خواهند داشت هم چنین تقارن متقابل در طبیعت بسیار به چشم می خورد و به نوعی تعادل را نیز به یاد ما می آورد به طور مثال وقتی اتاقی را چیدمان می‌کنیم، اگر مبلمان دارای یک کاناپه دو نفره و دو مبل تک نفره باشد، باید دو مبل تکی را به شکلی متقارن در دو سمت کاناپه قرار دهیم،  اگر مبل‌های تکی در یک طرف قرار گیرند عدم تعادل در یک سمت به وجود می‌آید

تقارن تکراری

تقارن تکراری، تکرار یک جسم در یک ردیف ویک سمت است که مانند تقارن محوری در معماری اهمیت بسیاری دارد. منظور از تقارن تکراری، تکرار مداوم اجسام مشابه است این خاصیت تکرار را به صورت ردیف می‌توان در همه جا دید، حتی بعد از یک تکرار، ذهن ما منتظر مشاهده ی تکرار بعدی است زیرا انسان همواره به دنبال نظم است. همچنین باید توجه داشت که تکرار مکرر یک عنصر، باعث پایین آمدن ارزش زیبایی آن می‌شود زیرا در هر تکرار، آن شی ارزش خود را از دست می‌دهد و این کل است که اهمیت دارد، در تقارن تکراری ممکن است تکرار در یک ردیف افقی، عمودی یا مایل انجام شود به طور مثال درتزئینات تخت جمشید، تقارن تکرار بسیار به چشم می‌خورد .به طور کلی استفاده از تقارن در دکوراسیون داخلی (چه  محوری و چه تکراری) در معماری امروز نیازمند توجه و دقت زیادی است. زیرا طراحی یک فضای جدید و امروزی با طرح قدیمی تقارن، پیچیدگی‌های زیادی دارد و نیازمند توجه زیادی است تا کار شما  یک طرح قدیمی به چشم نخورد، در معماری امروز تقلید فاقد ارزش است و نوآوری در طراحی مهم است،پس برای داشتن فضای خاص، باید با دقت بیشتری از فرمول‌های تقارن استفاده کرد.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی آتلیه عکاسی

نکات قابل توجه در تقارن

برای تقارن در دکوراسیون داخلی شما نیاز ندارید که حرفه ای باشید تا در نواحی داخلی خود تعادل را خلق کنید. هرکسی می تواند  هماهنگی را با رعایت و در نظر داشتن این سه چیز به فضای خود وارد کند:
۱-نقطه کانونی: یعنی  وجود یک نقطه مرکزی در طراحی این نقطه باید به طوری باشد که به محض قدم گذاشتن به درون محیط دیدشما را جلب کند، مثل شومینه، کمد دیواری، نقوش معماری.
۲-وزن بصری: در حالیکه نقطه کانونی باید وزین ترین جسم در اتاق شما باشد، شما می توانید هر دو سمت آن یک شی وزین مشابه قرار داده و آن را متعادل کنید مثل یک شومینه که مبلمانی متناسب در طرفین آن قرار دارد. در روشی دیگر، شما می توانید نقطه کانونی را با نمایش گروههایی از اشیایی که از نظر بصری سبک ترند متعادل کنید، مانند یک میزناهارخوری با صندلی هایی که در هر دو سمت آن قرار دارند
۳- مقیاس : سعی کنید عناصر طراحی خود را با مقیاس و متناسب با فضا و یکدیگر بچینید. نسبت های ۲:۳، ۳:۵ یا ۵:۸ بهترین عملکرد را دارند.

 

 

 

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *