دکوراسیون داخلی لابی ساختمان فضای مشترک بزرگ اکثر مجتمع ها و برج ها است. در این روز ها هم برای دکوراسیون داخلی ها هم بکار میرود و حتی برای آپارتمان های پر واحد نیز لابی در نظر میگیرند امروزه بخش مهمی از ساختمان به حساب می آید. این مکان معمولاً در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضای مهمی از یک ساختمان است که هر فردی که قصد ورود به هر یک از واحد های ساختمان را دارد، ابتدا باید به این محیط وارد شود و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد. و گاهی هم براس انتظار باید در انجا مدتی را سپری کند.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی لابی ساختمان

لابی ساختمان از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

  1. نگهبانی
  2. .نشیمن


قسمت نگهبانی لابی

از آنجا که تعداد ساکنین در این برج ها و مجتمع زیاد است و در پی آن رفت وآمد ها نیز بسیار است، به منظور حفظ امنیت ساکنان ساختمان، نگهبانی شبانه روزی استخدام می کنند که در قسمت لابی مستقر می شود و عبور و مرور افراد را کنترل می کند.


قسمت نشیمن

قسمت نشیمن لابی ساختمان محیطی است که با قرار دادن ترکیبی از میز یا صندلی و مبل، شبیه به اتاق نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می یابد.

دکوراسیون داخلی لابی ساختمان

در واقع طبق قوانین اصلی سیستم مجتمع ها و برج ها، فرد وارد ساختمان شده تحت عنوان مهمان و یا مراجعه کننده، ابتدا باید پس از ذکر نام خود و نام ساکن ساختمان به نگهبانی، اندک زمانی را باید در لابی سپری کند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساکن آن ساختمان، به سوی واحد موردنظر روانه شود و یا حتی گاهی برخی از ملاقات های کوتاه مدت افراد غریبه و فرد ساکن در محیط نشیمن لابی و یا فضایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، انجام می گیرد که البته این موارد با همین جزئیات و به صورت دقیق در اغلب برج ها و مجتمع های مسکونی موجود رعایت نمی شود و در هر یک با توجه به شرایط موجود به گونه ای خاص و با توجه به قوانین تنظیم شده توسط هیأت مدیره و مدیر ساختمان رفتار می شود. همواره اولین مسئله ای که در بررسی ساختاری یک فضا باید مورد توجه قرار گیرد پوشش های محیط شامل کف و دیوارهای ساختمان است

از آنجا که لابی محل گذر همه افراد ساکن و مراجعه کننده به ساختمان است، استحکام کفپوش از جمله ضروریات دکوراسیون داخلی یک پوشش زیبایی ساختمان به حساب می آید. در میان کفپوش های سخت نیز سنگ بهترین انتخاب محسوب می شود.

حتما بخوانید:  ایده هایی برای دکوراسیون داخلی پاسیو

در این فضاها حتی با توجه به وسعت زیاد بهتر است ازسنگ های تیره رنگ مانند گرانیت مشکی استفاده نشود زیرا ردپای افراد و خاک و غبارات موجود در هوا همواره لکه هایی را بر روی سطح سنگ ایجاد می کند و ظاهری ناخوشایند و کثیف را بوجود می آورد. در این فضاها بهتر است از کفپوش های منسوج مانند: فرش های ماشینی، گلیم، گبه و مانند این ها استفاده نکنید.

وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش ها پیش از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی آن ضروری است زیرا به تمیز ماندن آن محیط کمک شایانی میکند.

دیوارهای لابی

بهترین پوشش برای این دیوار ها که رابطه ی مستقیمی با محیط و فضا دارد و احتمال برخورد با لوازم به هنگام حمل نیز وجود ندارد میتوان دیوار هارا با رنگ روغنی و یا کاغذ دیواری که قابل شستشو است را پوشش داد، در صورتی که فضای اختصاص یافته به لابی بزرگ است.

در چنین شرایطی کاربرد دیوارپوش های چوبی و یا نصب آینه و یا حتی سیمان، آجر و سنگ  تیشه ای به عنوان پوشش یک و یا دو دیوار نیز تنوعی زیبا را در محیط ایجاد می کند. در میان آنها، آینه علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، وسعت و نور موجود در محیط را افزایش می دهد.

اگر لابی به قدری کوچک باشد که فضای کافی برای مانور لوازم و اثاثیه ساکنان چندان وجود نداشته باشد و حتی لوازم دکوراسیونی مربوط به این محیط نیز به یک میز و چند صندلی محدود شده باشد، بهتر است دیوارهای محیط را با سنگ پوشاند. به این ترتیب از احتمال آسیب دیدگی دیوارها کم کنید. نوع رنگ برای دیوارها نیز باید با توجه به وسعت فضا، نور موجود و همچنین لوازم دکوراسیونی به کار رفته، انتخاب شود.

لوازم دکوراسیونی

لابی دارای دو قسمت اصلی است که هر یک لوازم دکوراسیونی خاص خود را نیاز دارد. البته نوع لوازم دکوراسیونی انتخابی، رابطه مستقیمی با وسعت، لابی و موقعیت فضا و همچنین کاربرد آنجا دارد.

در برخی از لابی ها محیط نشیمن برای قرار دادن نیم ست مبلمان و یا ترکیب دوکاناپه دو نفره مناسب است. ولی در برخی دیگر امکان جای دادن یک کاناپه و یک میز و یا حتی تنها چند صندلی و یا مبل کوچک وجود دارد.

یکی از مهم ترین خصوصیت هایی که لوازم دکوراسیونی موجود در قسمت نشیمن لابی ساختمان باید دارا باشد، استحکام و مقاومت آن لوازم است. زیرا این لوازم دکوراسیونی نسبت به لوازم و وسایل کاربردی در خانه موارد مصرف بیشتری دارد و افراد مختلفی با فرهنگ ها و گروه های سنی گوناگون از آنها استفاده می کنند. لذا احتمال صدمه دیدن آن ها به همین ترتیب افزایش می یابد. در ضمن تعویض هرچند وقت یک بار وسایل با توجه به ایجاد بار مالی برای ساکنان میسر نمی باشد.

حتما بخوانید:  انواع سبک های دکوراسیون داخلی

امروزه با توجه به رایج شدن مبلمان فلزی، ترکیب فلز، پارچه و یا حتی تلفیقی از چوب، فلز و پارچه برای این محیط ها انتخاب مناسبی است زیرا فلز در هیچ شرایطی مورد صدمه ساختاری قرار نمی گیرد و تنها با یک پوشش جدید از رنگ، نمایی تازه و متفاوت پیدا میکند. در نتیجه هم تغییر نمای ظاهری آن به راحتی و با کمترین هزینه صورت می گیرد و هم از استحکام کافی برخوردار می شود.

پارچه مورد استفاده برای این لوازم دکوراسیونی نیز باید قابل شست و شو باشد. زیرا به جهت استفاده مکرر افراد مختلف از آن وسایل، بسیار در معرض کثیف و لکه دار شدن قرار می گیرد.

در صورت امکان از پارچه هایی با رنگ های خیلی روشن برای این محیط پر رفت و آمد استفاده نکنید. البته این روزها چرم های مصنوعی در انواع و اقسام رنگ ها به بازار آمده اند که با هر سلیقه و دکوراسیونی هماهنگ است و به جهت ضد آب بودن و تمیز شدن به سرعت و به راحتی، کاربرد رنگ های روشن آنها نیز مشکل ساز نخواهد بود. رعایت موضوع قابل شست و شو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده برای پنجره های لابی نیز ضروری است.

در لابی با توجه به موقعیت مکان در کنار لوازم دکوراسیونی مورد نیاز از لوازم تزیینی- دکوراسیونی دیگری مانند انواع تابلو تزیینی، دیوارکوب و سایر عناصر تزیینی نیز میتوان استفاده کرد.

لابی نیز مانند هر فضای دیگری با وجود یک نورپردازی خوب، صرف نظر از موضوع روشنایی، جلوه ای متفاوت و زیبا می یابد. برای نورپردازی این محیط با توجه به کاربردهای مختلف، حداقل به دو نوع  نورپردازی نیاز است که این نور پردازی ها دو نوع است.

۱.نورپردازی وظیفه ای فضای نشیمن و پیشخوان         ۲. نورپردازی دکوراسیونی

برای نورپردازی فضای نشیمن لابی می توان از :

لوسترهای آویز یا سقفی، هالوژن های توکار، چراغ های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ های رومیزی و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد. در شرایطی که دیوارکوب ها و یا لوازم تزیینی دیگری در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آنها جلوه ای متفاوت را پدید می آورد.

اگر فضای لابی، راهروها و یا مکان های موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور کافی بهره مند باشند، کاربرد گیاهان طبیعی، روحی تازه به محیط می بخشد ولی در غیر این صورت گل ها و گیاهان مصنوعی نیز جایگزین خوبی محسوب می شوند.

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *