رنگها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب: اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه و محیطی برای استراحت و دریافت آرامش می باشد، در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب و انتخاب رنگ مناسب برای آن باید قبل از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی مالک آن در نظر گرفته شود، با این حال نباید از اصول استفاده از رنگ ها در دکوراسیون داخلی و تأثیرات ناخودآگاهی که هر یک از آن ها بر روی روح و روان ما بر جای می گذارند، غافل ماند، باید کاربرد یک اتاق خواب را نیز در نظر بگیریم. یک اتاق خواب خوب با دکور مناسب باید همواره فضایی آرامش بخش باشد تا مکانی مناسب برای استراحت و خواب هر کدام از اعضای خانواده را فراهم سازد.

اصول استفاده از رنگها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

رنگها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

هنگام انتخاب رنگ مناسب برای یک اتاق خواب، بهتر است رنگهای درخشان انتخاب نشود زیرا همانطور که گفته شد اتاق خواب محل استراحت است و ممکن است هنگام استراحت این رنگها آزار دهنده باشد اما اگر رنگهای زنده بیشتر مورد پسندتان بود، سایه های مختلف آجری رنگ در کنار کرمهای گرم و غنی می تواند انتخاب مناسب باشد.
اگر به اتاق خواب با فضای گرم سنتی و کمی تجملی علاقمند هستید، استفاده از رنگهای به کار رفته در صنایع دستی شرقی می تواند برای طراحی دکوراسیون داخلی شما مناسب باشد.

رنگهای گرم

رنگهای گرمی مانند طلایی، نارنجی، قرمزهای پر رنگ و آجری در طرحهای سنتی شرقی به کار گرفته میشد که عامل مهمی در ایجاد نمایی گرم و باشکوه در یک دکوراسیون می باشد. علاوه بر این استفاده از این رنگها در فضای اتاق، استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی با طرح شرقی، پارچه های سوزن دوزی شده جذابیت این طراحی های دکوراسیون را دو برابر می کند. برای موفقیت در ترکیب سطوح طرحدار مختلف در چنین دکوراسیونی لازم است که سطوحی ساده و روشن به جهت استراحت چشم در فضای اتاق خواب در نظر گرفته شود که استفاده از رنگی ساده و روشن روی دیوارهای اتاق خواب می تواند این نقش را به خوبی ایفا نماید.
در مقابل دکوراسیون های سنتی پر رنگ و لعاب، دکوراسیون های تک رنگ قرار وجود دارد که با به کارگیری تنالیته های متفاوت یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را به وجود می آورند.

حتما بخوانید:  تلفیق دکوراسیون داخلی کلاسیک و مدرن

رنگهای روشن

رنگهای روشن که نمای آفتاب و پر از نشاط و در عین حال ساده و آرام دارد به طور مثال ترکیب رنگهای زرد و سبز که یکی از رنگهای مشتق شده از رنگ زرد می باشد در فضای اتاق خواب بسیار مناسب خواهد بود و طراحی دکوراسیون موفقی را به بار خواهد آورد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در اتاق نشیمن بر جذابیت و روح زنده آن می افزاید اما در یک اتاق خواب اختصاصی قسمت زیادی از فضا به رنگ زرد،آرامشی و سادگی که برای یک اتاق خواب لازم است را به آن می بخشد، حال آن که غالب شدن رنگ سبز در طراحی دکوراسیون اتاق خواب بیشتر از میزان کافی به فضا شور و نشاط می بخشد.

رنگ اتاق کودک

همان طور که می دانید کودکان از همان ابتدای تولد یعنی در نوزادی به رنگهای اطراف خود واکنش های مختلف نشان میدهند.رنگها بر رشد ارگانهای مغز ،هوش و بینایی کودکان شما تأثیرات مهم و بسزایی دارند. بنابراین رنگ لباسهایی که والدین میپوشیم یا آنچه کودک میپوشند و رنگ فضایی که آنها بیشترین زمان را در طول روز در آنجا سپری می نمایند بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.
انتخاب رنگ مناسب در اتاق کودکان نیز به نوبه خود از قواعدی جداگانه ای برخوردار است. بهتر است اتاق خواب نوزادان را با رنگهای ملایم و پاستلی دکور نماییم. همچنین اتاق خواب خردسالان و نوجوانان را هم می توانیم با رنگهای شاد و پر انرژی تر دکور نماییم.

حتما بخوانید:  20 نکته برای دکوراسیون داخلی به سبک سنتی

ترکیب رنگهای هارمونیک

همین طور استفاده از ترکیب رنگهای هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند هم در طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب
می تواند بسیار زیاد موفقیت آمیز باشد. به طور مثال استفاده از تنالیته های متفاوت رنگ بنفش و سبز در کنار هم آنچه باید در طراحی رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این می باشد که نه تنها انتخاب مجموعه ای از رنگها بلکه میزان به کارگیری آن رنگ ها و سطوحی که اشغال می نمایند در مقایسه با هم نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی مانند یک قاب عکس، حاشیه های دیوار پوش ها در دکوراسیون داخلی مانند کاغذ دیواری های روی دیوار ها، تکرار طرحی خاص روی ملحفه و روبالشی ها و حتی گذاشتن یک جفت گلدان زیبا و یا آباژور بر روی هر کدام از پاتختی ها یا میز آرایش می تواند به دکوراسیون داخلی یک اتاق هماهنگی و  انسجام بیشتری ببخشد.

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *