روف گاردن در دکوراسیون داخلی: تصور کنید در زندگی پر هیاهوی شهری، زمان های استراحت و فراغت خود را در باغچه ای دنج و آرام در نزدیکی محل زندگی بدون اینکه لازم باشد مسیری را طی کنید به دور از آلودگی ها و شلوغی بگذرانید، در تعطیلات ناهار را در کنار خانواده در باغچه ی خود صرف کنید.

روف گاردن در دکوراسیون داخلی

روف گاردن در دکوراسیون داخلی و ساختمان

روف گاردن یا بام باغ، تکنولوژی مدرن سقف سبز است بر روی پشت بام ها و تراس ها انجام می شود و در واقع به معنای خلق فضای سبز بر روی پشت بام است، امروزه دکوراسیون داخلی و دکوراسیون مغازه به سمت استفاده از گیاهان در طراحی ها سوق داده می شوند تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند وشامل مجموعه ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان، محصولات کشاورزی و سایر امکانات دیگر با توجه به مساحت موجود می باشد در شهرای بزرگ به دلیل بالا بودن قیمت زمین توانایی ایجاد فضای سبز پایین است به همین دلیل از فضاهایی مانند بام ها و تراس ها استفاده می کنند، به دلیل نیاز به مصالح سبک و در عین حال مقاوم وهمچنین ایجاد بستری مناسب برای رویش گل و گیاه امری تخصصی است و باید از طراحان دکوراسیون داخلی کمک گرفت. گل کاری در آپارتمان ها چیز جدیدی نیست ساکنان شهر های بزرگ سالهاست که از بام ها و بالکن ها و پله های اضطراری خانه های خود گل و گیاه پرورش می دهند، به همین دلیل پشت بام های سبز و روف گاردن در دکوراسیون داخلی امروزه محبوبیت فروانی بدست آورده اند.

روف گاردن در دکوراسیون داخلی

مزایای روف گاردن

روف گاردن به دلیل داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه ی خورشید می باشد و باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود، یکی از مزیت های روف گاردن این است که فضای گمشده ی ساختمان و در قسمت بدون استفاده ی آن می توان یک فضای سبز زیبا و یک محیط دنج برای استراحت ایجاد کرد مزیت آن این است که می تواند یک فضای مناسب بر روی رشد گیاهان و محصولات کشاورزی و همچنین محیط مناسبی برای نگهداری از حیوانات خانگی می توان باشد و یک منظره ای مفرح، جالب و منحصر به فرد در گوشه ای از خانه یا محیط کار شما ایجاد می شود. به همین دلیل امروزه از روف گاردن در دکوراسیون داخلی فراوان استفاده می شود.

حتما بخوانید:  فنگ‌ شویی اتاق‌ خواب کودک

دلایل استفاده از روف گاردن:

• استفادۀ بهینۀ از فضاهای استفاده نشده و یا کمتر استفاده شده
• چشم نوازی سرسبزی
• فراهم کردن حریم خصوصی بیشتر
• سازگاری با محیط زیست
• وجود نور مناسب خورشید در پشت بام
• عدم وجود حیوانات

اگر شما می خواهید یک پشت بام سبز داشته باشید می توانید در کف پشت بام گیاهان خود را بکارید درست است که استفاده از گیاهان گلدانی در آپارتمان بسیار راحت تر است اما داشتن پشت بامی سبز و گیاهانی که در آن رشد می کنند حس بودن در طبیعت را به شما می دهد اما انجام دادن آن به تنهایی مشکل است چون وزن بالایی را به ساختمان وارد میکند. برای این کار باید کف پشتمان را با خاک پوشاند به همین دلیل از فیلترینگ استفاده می شود، فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی گفته می شود که در آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد. این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف ،انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود. یکی دیگر از مطلبوارد مهم بحث ایزولاسیون است این غمل مرزی را تعیین می کند برای عبور و عدم عبور آب در زیر روف گاردن برای این کار باید به مساحت موجود توجه داشت با توجه به آن می توان از قیرگونی برای ایزولاسیون استفاده کرد.

حتما بخوانید:  استفاده از سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

گیاه مناسب روف گاردن

بخش اصلی گیاهان روف گاردن است و باید به عوامل رشد و نگهداری آن توجه بسیار داشت، با وجود اینکه گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرده و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد های شدید و … از  خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید. برای انتخاب گیاهان می توانید مطلب گیاهان گلدانی در طراحی دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

آب: آب دادن به گیاهان یک امر مهم است و ضروری است و آبیاری با آب پاش می تواند مشکل باشد می توانید یک تانکر برای جمع آوری باران بر روی پشت بام قرار دهید و یا به فکر آبیار ی قطره ای باشید.

نور خورشید: آیا ساختمان های اطراف و یا تراس طبقات بالایی بر روی ساختمان شما سایه می اندازند؟ حتی روزهای گرم هم گیاهان به نور خورشید نیاز دارند

حرارت: علاوه بر گرمای خورشید، حرارت محیط از سطح پشت بام، ساختمان های اطراف و اتومبیل ها نیزمنعکس می شود. شاید لازم باشد یک سایه بان درست کنید

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

1 پاسخ به روف گاردن در دکوراسیون داخلی و ساختمان
  1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *