نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

نورپردازی در دکوراسیون د اخلی هم یک هنر بوده و هم یک علم. وقتی برای دکوراسیون داخلی خانه‌های خود یک طرح نوری جذاب و مناسب ارائه می کنید، حس و حالی خاص و زیبا به فضای منزل ما اضافه می‌شود. نورپردازی در فضا در موفقیت یک نورپردازی خوب نقش بسیار مهمی بازی می کند. اگر این منابع نوری در جای مناسب خود کار گذاشته بشوند تمام ویژگی‌های مناسب و خاص در فضا می‌درخشند و یا یک عنصر منحصر بفرد بیش از عناصر دیگر به چشم می‌خورد. نورپردازی در دکوراسیون داخلی مانند رنگ ها در دکوراسیون داخلی نقش مهمی را ایفا می کند. در این قسمت می‌خواهیم در مورد این منابع نوری و استفاده از آن ها برای شما توضیحاتی را اراوئه دهیم.

نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

نوربراساس منبع تولیدکننده‌ آن به دو دسته عمده تقسیم می شود:

  • نور طبیعی
  • نور مصنوعی

ما در نور طبیعی خورشید امکان دخل و تصرفی را نداریم، مگر آنکه با ابزارهایی مثل پرده از ورود آن جلوگیری نماییم و یا نور آن را به داخل خانه فراخوانیم. و همین طور می توانیم از شیشه‌های رنگی فضایی جذاب ایجاد کنیم اما آنچه در اینجا مهم است، نورپردازی مصنوعی یا نور پردازی داخلی فضا می باشد که آن را معرفی خواهیم نمود:

نور عمومی در نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

 

نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

نور عمومی یکی از بهترین و مهم ترین انواع معمول نورپردازی می باشد. نوری با تابش ملایم که تمامی فضا را پوشش می‌دهد و به منظور عملکردهای عمومی مثل حرکت ایمن در فضا می باشد و برای انجام کارهایی که نزدیک به اشیا می باشد و  یا برجسته نمودن اشیا در اطرافتان ایده‌آل نیست. اگر به طور صحیح از نورپردازی عمومی استفاده نمایید، محیطی فوق العاده به منظور آرمش پس از یک روز سخت کاری و یا محیطی برای یک مکالمه صمیمی با دوستانتان  برای‌ شما مهیا می سازد. اغلب  استودیوهای یوگا از نورپردازی محیطی ملایم  در فضای خود به منظور کاهش استرس استفاده می نمایند. و همین طور می توانید برای دکوراسیون مغازه خود از آن استفاده نمایید. بهتر است از یک سری لامپ توکار، دیوارکوب‌ و برای سقف‌های بلند هم از لوسترها و آویزهای زیبا و مناسب در فضا استفاده نمایید.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی منزل عروس

نور وظیفه‌ای در نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

این نور از نور عمومی کوچک‌تر و متمرکزتر است. وقتی که کاری انجام می دهید، به نور وظیفه‌ای دور و بر خود نیاز دارید. درواقع برخی آن را نور اداری می گویند. نورپردازی وظیفه‌ای، وقتیکه کاری را انجام می‌دهید که نیاز به نور بیشتری است، مانند  خیاطی، مطالعه، آشپزی و … که به بینایی شما کمک می‌کند. نور وظیفه‌ای فقط زمانی مناسب است که به عنوان یک نور متضاد استفاده باشد؛ به طور مثال اگر شما اتاق شما کم نور بود  و تنها یک چراغ رومیزی در آن روشن بود، نسبت به زمانی که کل فضای اتاق با نور درخشان‌تری روشن است، نور در آن محدوده مفیدتر و با خیره‌کنندگی کمتر همراه می شود.

نور وظیفه‌ای به تحریک طبیعی مغز شما کمک نموده و این تضاد  در نور پردازی شما را متمرکزتر می نماید. درواقع به شما کمک می‌کند جزئیات بیشتری را در کار خود مشاهده نمایید و نتایجی باکیفیت بالاتر خلق نمایید. می‌توانید از آباژورهای ثابت رومیزی با بازوی متحرک و یا آباژورهای ایستاده روی میز کار خود استفاده نمایید. می توانید از نورهای زیر کابینت‌های روشنایی مورد نیاز برای خرد و تمیز کردن استفاده نمایید، نورهای کنار میز آرایش هم  برای بهتر دیدن چهره تان و همین‌طور پرو لباس شما را یاری می کنند. چراغ‌های آویز نیز می‌تواند به طور مستقیم بر روی فضای کار استفاده شوند. این نوع چراغ‌ها برای ادارات با میزهای ردیفی و یا فضای بازی و انجام تکالیف در اتاق کودکان مناسب می باشد.

حتما بخوانید:  استفاده از بتن اکسپوز در طراحی داخلی

نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی

نور پردازی تاکیدی در دکوراسیون داخلی، نورهای متمرکزی هستند که هدف آنها هدایت نمودن دید به سمت نقاط کانونی می باشد. نور تاکیدی استایل و احساس خاصی را به خانه شما می بخشد. این نورها می‌توانند بخش‌هایی از فضا را که می‌خواهید نمایش دهید روشن نمایند در حالی که بخش‌های دیگر در سایه قرار گیرند. از نور تاکیدی هم می‌توانید برای کارهای هنری و بخش‌هایی از معماری خانه‌ خود استفاده نمایید.

نور تاکیدی فضایی فریبنده ایجاد کرده و احساس تاثیرگذار بودن و اهمیت تصاویری که به نمایش در می آیند را تداعی می‌کند. این نوع نورپردازی برای فضا های تاریخی مانند موزه‌ها، ساختمان‌های تاریخی و نمایشگاه‌ها نیز کاربرد دارد. چراغ‌های دیوارکوب برای طراحی نور تاکیدی بسیار مناسب بوده و با سایزهای متفاوت که دارند به شما در برجسته نمودن تکه‌های کوچک یا بزرگ آثار هنری کمک می نمایند. نورهای نقطه‌ای مانند هالوژن‌ها معمولا برای نورپاشی بر روی سطح دیوار استفاده می‌شوند (وقتی که شما تمام یک دیوار را با نور روشن و درخشان می نمایید.)

نورپردازی دکوراتیو در نورپردازی در دکوراسیون د اخلی

این نورپردازی جنبه هنری و زیبایی دارد و در ادراک بصری ما دخالتی ندارد. مجسمه‌هایی که با نور ترکیب شده‌اند را تصور نایید. این نوعی استفاده از نورپردازی برای خلق اثار هنری به عنوان مصالح می باشد. نورپردازی دکوراتیو علاوه بر جذابیت، حس علاقه‌مندی را به فضا افزوده و  به عنوان یک اثر هنری توجه مخاطبان را به سمت خود جلب می نماید.  نورهای مخفی در حاشیه سقف یا منابع نورپردازی که خود یک اثر هنری می باشد یا نورهایی مانند شمع از انواع این نورها محسوب می‌شوند.

 

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *