رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ ها در دکوراسیون داخلی: رنگی که برای طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب می کنید فضای اتاق شما را تعریف می نماید. طراحان داخلی، رنگ هایی را انتخاب می نمایند که علاوه بر زیبایی شناختی، جاذبه عاطفی اتاق را نیز بیشتر می نماید. 

رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ هابه سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  1. رنگ های فعال
  2. رنگ های غیرفعال
  3. رنگ‌های خنثی

رنگ های فعال عواطف را با میزان تندی رنگ شان تحریک می نمایند، این در حالی است که رنگ های غیرفعال احساس آرامش را به همراه دارند. رنگ های خنثی نیز کم ترین اثر عاطفی را دارند. اما باعث تعدیل در رنگ های روشن یا تیره می شوند!

 

رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ ها در دکوراسیون داخلی

 

رنگ های فعال

رنگ هایی که در این گروه قرار گرفته اند شامل رنگهای قرمز، زرد و نارنجی می باشند. قرمز، رنگی پر شور و هیجانی است که سیستم عصبی بدن را تحریک می نماید. به دلیل این شدت و عمق این رنگ، طراحان رنگ قرمز را به عنوان رنگ حاشیه ای استفاده می کنند مانند یک تک دیوار قرمز در اتاقی. رنگ زرد میزان شادی را در افراد افزایش می نماید، اما طراحان به طور معمول از این رنگ استفاده نمی کنند و اما رنگ نارنجی، در صورتی که بیش از حد استفاده نشود، می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد و افزایش اشتها شود.

رنگ های غیرفعال

رنگ های سبز، آبی و بنفش در دسته رنگ های غیر فعال قرار گرفته اند که تاثیر آرام بخش تری را روی سیستم عصبی انسان ایجاد می نمایند. رنگ سبز، فضای کوچک را بزرگ تر جلوه می دهد و رنگ غالب در طبیعت می باشد. رنگ آبی هم اندازه ظاهری اتاق را افزایش داده و دارای یک اثر آرامش بخش می باشد. استفاده بیش از حد آن احساس سردی و بی تفاوتی را ایجاد می نماید. رنگ بنفش نیز خیال انگیزی را پرورش داده و موجب آرام شدن سرشت انسان می شود.

حتما بخوانید:  پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

رنگ های خنثی

رنگ های سیاه، سفید و خاکی رنگ جزو رنگ های خنثی می باشند. رنگ سیاه باید به میزان متعادل استفاده شود در غیر این صورت دلسرد کننده می شود و باعث افسردگی است. رنگ سفید احساس پاکیزگی را القا می کند و طراحان نیز از رنگ سفید برای ایجاد تعادل و هارمونی در کنار رنگ‌های دیگر استفاده می نمایند. رنگ قهوه ای احساس آرامش و راحتی خیال را افزایش می دهد اما باید با یک رنگ فعال و یا غیرفعال ترکیب شود زیرا احساس خستگی می آورد.

رنگ های جفت شونده

طراحان معمولاً هر رنگ را با رنگ متضاد آن جفت می کنند تا احساس جذابیت را القا نماید. رنگ های محرک و منفصل که در کنار هم قرار می گیرند عبارتند از رنگ های سیاه و سفید، زرد و بنفش، قرمز و سبز، نارنجی و آبی و همچنین قهوه ای و سبز نعنایی.

چگونگی انتخاب رنگ ها در رنگ آمیزی اتاقتان

رنگ آمیزی دیوارها در یک فضا می تواند آن محیط را به کلی دگرگون نماید. به کار گرفتن رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی، دکوراسیون مغازه و …  بسیار مهم می باشد. اما انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوارها می تواند برای طراحان غیر حرفه ای تشویش برانگیز باشد! بر اساس گفته بارابارجاکوبزکه، طراحان داخلی حرفه ای ، ۶۰ درصد از عکس العمل های یک فرد و برداشت آن نسبت به محیط اطراف آن به وسیله رنگ مشخص می شود، این به این معنی که رنگ آمیزی دیوار ها می تواند در شخص احساس آرامش و یا عدم امنیت بیافریند. بنابراین بهتر است قبل از رنگ آمیزی چند نکته را در نظر بگیرید.اتاق و فضایی که می خواهید در آن تغییر ایجاد نمایید را در نظر بگیرید.

حتما بخوانید:  گیاهان گلدانی در طراحی دکوراسیون منزل

برای الهام گرفتن برای انتخاب رنگ ها به چرخه رنگ های موجود در کتاب های تخصصی طراحی داخلی یا منابع آن لاین بر روی اینترنت می توانید کمک بگیرید. به رنگ آمیزی مبلمان و وسایل اتاقی که تصمصم به رنگ کردن آن دارید نگاهی انداخته و آن رنگ ها را در چرخه رنگ بیابید. به رنگ های نزدیک به رنگ انتخابی خود و یا مخالف با آن نگاه کنید. این رنگ ها به ترتیب رنگ های تک رنگ یا مکمل می باشند. دامنۀ رنگ‌های تک رنگ حس آرامش را القا میکنند در حالی که دامنه رنگ های مکمل شور و هیجان و تندی می آفریند. ترکیب رنگ های مکمل مناسب ترین جایگزین برای نقاط رسمی خانه مانند اتاق ناهار خوری هستند، این در حالی است که طرح های تک رنگ برای اتاق خواب ها مناسب می باشند.

درباره دکوراسیون داخلی | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی دکوراسیون مغازه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *